تبلیغات
مقاله های مهدوی
مقاله های مهدوی

نویسنده كتاب، گریس هال سل، در كودكى در ناحیه‏اى در تگزاس آمریكا با افكار بنیادگرایانه مسیحى پرورش یافته است. «بنیادگرایى مسیحى» در گذشته بر سلوك اخلاقى صحیح تكیه داشت، ولى در دهه‏هاى گذشته صرفاً سیاسى شده است. به «بنیادگرایان»، لقب «تجدیدِحیات‏یافته» نیز داده مى‏شود. این مسئله شامل یك نوع تجربه بیدارى معنوى و یا صرفاً گرایش به افكار سیاسى خاص مى‏باشد. آنها معتقدند تاریخ بشر در طى نبردى در آخرالزمان به نام «آرماگدون» به پایان مى‏رسد و نقطه اوج آن ظهور دوباره مسیح است؛ پس از آن داورى نهایى براى همه مردگان و زندگان انجام مى‏شود.
نویسنده براى تحقیق در زمینه بینش آخرالزمانى در مسیحیت، كتاب «زمین، سیاره بزرگِ مرحوم» از «هال لیندسى» را كه در سراسر دهه 70 میلادى، پرفروش‏ترین كتاب بوده است مطالعه مى‏كند.
این مكتب مى‏گوید خداوند مقرر كرده است كه بشر هفت مرحله یا هفت مشیت الهى را از سر بگذراند كه یكى از آنها «نبرد هسته‏اى آرماگدون» است. این نظام «مشیتِ الهى‏گرایى» نامیده مى‏شود. با آغاز این جنگ وحشتناك، رستگارشدگان به آسمان‏ها عروج خواهند كرد و از مصیبت جنگ در امان خواهند بود.
برنامه‏هاى عامه‏پسند تلویزیونى كشیشان پروتستان در آمریكا كه حدود 60 میلیون بیننده دارند، پیوسته مى‏كوشند مردم را متقاعد سازند كه به‏جاى «صلح» باید در پىِ «جنگ» باشند. آنها با نقل آیات انجیل سعى مى‏كنند ثابت كنند كه ما در دوره آخرالزمان هستیم. اینان چون اعتقاد دارند اسراییل باید «مقر فرود آمدن» دومین ظهور مسیح باشد، سعى دارند پرستش سرزمین اسراییل را به یك آیین مذهبى بدل سازند. آثار سیاسىِ قرار گرفتن معتقدین به «مشیت الهى‏گرایى» در سِمَت‏هاى حساس ایالات متحده مى‏تواند بسیار نگران‏كننده باشد. به‏عنوان مثال، «جیمس وات» به‏عنوان وزیر كشور اسبق ایالات متحده، در كمیته مجلس نمایندگان اظهار داشت: «به علت ظهور دوباره و قریب‏الوقوع مسیح، نمى‏توانم خیلى در بندِ نابودى منابع طبیعىِ خودمان باشم».
پیام مشیت الهى‏گرایان، منحصر به مرزهاى ایالات متحد نیست. این گروه در اوت 1985 نمایشى را به صحنه آوردند كه نخستین كنگره «مسیحیان صهیونیست» نام گرفت.
در اوایل دهه 90، آمریكائیان به بیش از 1400 رادیوى مذهبى گوش مى‏دادند. اكثریت هنگفتى از 80000 كشیش بنیادگراى پروتستان كه روزانه از 400 ایستگاه رادیویى سخن‏پراكنى مى‏كنند، هواخواهان مشیت الهى‏گرایى هستند. برخى از مشهورترین این افراد عبارتند از: پت رابرتسون، جیمى سواگارت، جیم باكر و جرى فال ول.
مدرسه‏هاى انجیلى بسیارى، چه فرقه‏اى چه فرافرقه‏اى در سراسر آمریكا اصول خداشناسى آرماگدون را بر پایه پرستش اسرائیل تعلیم مى‏دهند. تعداد این مدارس در حدود 200 موسسه و داراى حدود 100000 دانشجو مى‏باشند. این دانشجویان پس از فراغت از تحصیل، كشیش پروتستان مى‏شوند، به میان مردم مى‏روند و این دیدگاه را تبلیغ مى‏كنند.
اما «آرماگدون»؛ كه در اصل «هار مجدو» مى‏باشد، به معنى «كوه مجدو» است. «مجدو» در شمال فلسطین اشغالى در كرانه غربى رود اردن واقع شده و در طول تاریخ، شهرى استراتژیك بوده است. این شهر بر سر راه شرق و غرب و شمال و جنوب قرار داشته است و تبعاً جنگ‏هاى بسیارى در آن رخ داده است. در صحیفه «حزقیال نبى»، درباره این جنگ آمده است: «باران‏هاى سیل‏آسا و تگرگ سخت آتش و گوگرد، تكان‏هاى سختى در زمین پدید خواهند آورد؛ كوه‏ها سرنگون خواهند شد، صخره‏ها خواهند افتاد و جمیع حصارهاى زمین منهدم خواهد گردید».
كشیشان بنیادگرا این توصیفات را نشانه مبادله سلاح‏هاى تاكتیكى هسته‏اى مى‏دانند. آن‏ها معتقدند مسیح ضربه نخست را وارد خواهد كرد. او سلاح نوینى را به كار خواهد برد كه اثرى شبیه بمب نوترونى دارد: در كتاب «زكریاى نبى» آمده است: «گوشت ایشان در حالتى كه بر پاى‏هاى خود ایستاده‏اند كاهیده خواهد شد و چشمانشان در حدقه گداخته خواهد گردید و زبان ایشان در دهانشان كاهیده خواهد شد.»
برخى معجزات در طى این نبرد روى خواهد داد: از جمله نهر فرات خشك خواهد شد. در این تهاجم همه اعراب به اضافه كنفدراسیون روسیه و ایران به اسراییل هجوم خواهند برد. دجّال وارد خاورمیانه مى‏شود و تندیس خود را در معبد یهودى نصب مى‏كند و تقاضا مى‏كند كه همه جهان آن را به جاى خداوند بپرستند.
كشیشان بنیادگرا زمانى كمونیست شدن روسیه را نشانه آخرالزمان دانستند. به تبع این نگرش، آنها اعتقاد قلبى به قراردادهاى صلح خاورمیانه ندارند و آنها را پایدار نمى‏دانند.
لانگ، مدیر تحقیقات انستیتو كریستیك در 1985 افشا كرد كه «رونالد ریگان»، رئیس جمهور آمریكا، معتقد به ایدئولوژى آرماگدون بوده است. رونالد ریگان در طى همه سال‏هاى زندگى خود تحت تاثیر آموزش مادرش «نل ریگان» بود كه گفته مى‏شود زنى بسیار معتقد به كتاب مقدس بوده است. خود وى گفته است كه ایمانش را مدیون مادرش است. «الینگ وود» كه خود یكى از معتقدان پر و پا قرص پرستش اسراییل و از جمله نبرد آخر الزمان است، گفته است كه او و فرماندار ریگان اغلب با هم مى‏نشینند و درباره پیشگویى‏هاى كتاب مقدس به بحث و گفت‏وگو مى‏پردازند. ریگان در یك مجلس شام مى‏گوید:
«این نبىِ خشمگین عهد قدیم، حزقیال است كه بهتر از هر كسى، قتل عامى كه عصر ما را به ویرانى خواهد كشید را پیشگویى كرده است» و سپس با خشم تندى درباره كمونیست شدن لیبى سخن مى‏گوید و اظهار عقیده میكند كه «این علامت آن است كه فرا رسیدن آرماگدون، دور نیست». ریگان همچنین در یك مصاحبه گفته است اعتقاد دارد كه تجدید حیات پیدا كرده است. دادن لقب «امپراتورى شیطانى» به روسیه توسط وى كه بعدها در زبان سیاستمدارن آمریكایى مصطلح شد، از همین بینش سرچشمه مى‏گیرد.
اصول آموزش هواخواهان «مشیت الهى» این است كه قبل از استقرار پادشاهى جهانى مسیح مطابق پیشگویى‏هاى كتاب مقدس، ابتدا مى‏بایست یهودیان به اسراییل بازگردند، سپس دولت یهود تاسیس شود و كلام خدا براى همه امت‏ها تبلیغ شود. آنها معتقدند یك روز یك یهودى افراطى، قدس را منفجر خواهد كرد تا در جاى آن معبد سلیمان بازسازى شود، مراسم قربانى یهود از نو آغاز شود و سپس نوبت به آرماگدون خواهد رسید. حفارى‏هایى كه در زیر قدس انجام مى‏شود به منظور كشف آثار معبد سلیمان است تا ثابت شود معبد سلیمان در همین مكان فعلى قدس بوده است. در نتیجه با این توجیه به خراب كردن قدس و تاسیس معبد سلیمان در جاى آن بپردازند. در حالى كه مسلمانان بیم دارند هدف از این حفارى‏ها فرو ریختن خودبه‏خودى مسجدالاقصى باشد. 
 

نوشته شده در تاریخ جمعه 30 مرداد 1388 توسط مهدویون عصر ظهور
درباره وبلاگ

آرشیو مطالب

آخرین مطالب

نویسندگان

موضوعات

نظر سنجی

پیوند ها

   دانشنامه مهدویت

لینكستان

آمار سایت

   لوگوی دوستان